CERMAKS
 

Kurzy potápění v systému CMAS

Kvalifikační stupně CMAS - výtah ze směrnic

Pod pojmy malá, střední a velká hloubka se rozumějí ve stejném pořadí hloubky 0 – 10 m,10 – 30 m a přes 30 m.

Potápěč s jednou hvězdou (Potápěč CMAS P*)

Potápěč se základními zkušenostmi, způsobilý bezpečně a správně používat kompletní potápěčskou výstroj a vycvičený k potápění ve volné vodě. Odpovídá požadavkům ČSN EN 14153 - 2.

Oprávnění:
- potápět se ve volné vodě v doprovodu potápěče s kvalifikaci CMAS P** do malých hloubek, v doprovodu potápěče s kvalifikaci CMAS P*** nebo instruktora do hloubek větších.
- účastnit se vybraných specializačních kurzů.

Vstupní požadavky: 1. Minimální věk 14 let.
2. Uplavat na hladině libovolným stylem 200 m.

Požadavky k získání kvalifikačního stupně:
Vědomosti: Uchazeč musí mít základní vědomosti
- o vzájemném vztahu objemu a tlaku a jeho účinku na organismus a výstroj,
- o anatomii a fyziologii člověka a o jejich ovlivnění pobytem pod vodou,
- o účelu, funkci a vlastnostech potápěčské výstroje a o jejím správném používání,
- o pravidlech bezpečného potápění a o plánování ponorů,
- o potápění bez nutnosti provádění stupňovité dekomprese,
- o stanovení nulových časů, doby vysycení zbytkového dusíku a časového limitu do odletu po ponoru,
- o způsobech řešení krizových situací a o způsobech záchrany,
- o zásadách resuscitace.

Dovednosti: Uchazeč musí být schopen
- zkompletovat, používat a ošetřovat potápěčskou výstroj,
- řídit svůj vztlak ve vodě,
- vyrovnávat během ponoru tlak v dutinách,
- bezpečně vstoupit do vody i vystoupit z vody, bezpečně a efektivně se pohybovat pod vodou i na hladině,
- zúčastnit se ponoru jako ukázněný člen potápěčské skupiny,
- zachránit se v krizových situacích a poskytnout základní pomoc partnerovi.

Povinné úkony: Uchazeč musí správně provést
1. Vstup do vody skokem nebo pádem, uplavání nejméně 200 m na hladině za použití základní výstroje.
2. Vylovení lehkého předmětu z hloubky 3 – 5 m spojené s uplaváním celkové vzdálenosti 10 – 5 m pod vodou za použití základní výstroje.
3. Přípravu, kompletaci, ustrojení a kontrolu potápěčské výstroje
4. Vstup do vody a výstup z vody za různých podmínek (pláž, strmý břeh, člun apod.) nebo při simulaci těchto podmínek.
5. Vyvážení na hladině i pod vodou pomocí kompenzátoru vztlaku a řízený výstup pomocí kompenzátoru vztlaku.
6. Vylití masky pod vodou, vyjmutí a rozdýchání plicní automatiky pod vodou, používání signálů pod vodou i na hladině.
7. Po simulaci nedostatku vzduchu zahájit s partnerem společné dýchání z jednoho přístroje, při této činnosti uplavat pod vodou vzdálenost 10 – 15 m a vynořit se. Úkon je nutno provést opakovaně, aby uchazeč prokázal schopnost společného dýchání jak při použití alternativního zdroje vzduchu, tak při střídání jedné plicní automatiky.
8. Uplavání nejméně 200 m na hladině v kompletní výstroji při dýchání pomocí dýchací trubice.
9. Vlečení partnera po hladině na vzdálenost 10 - 15 m (oba potápěči jsou v kompletní výstroji).
10. Předvedení resuscitace.
Úkony pod body 5.- 7. provede uchazeč ve volné vodě v malé hloubce. Tyto úkony musí být předem nacvičeny v chráněném vodním prostoru.

Podmínkou udělení kvalifikace CMAS P* je absolvování nejméně 5 ponorů s dýchacím přístrojem ve volné vodě do malých hloubek s instruktorem. Za jediný den je možno započítat nejvýše dva ponory.
Vědomosti uchazeče lze prověřit v průběhu výcviku nebo při závěrečných zkouškách písemně nebo ústně. Výcvik vede, hodnocení provádí a kvalifikační stupeň Potápěč CMAS P* uděluje instruktor s kvalifikací nejméně CMAS I*.

P2 Potápěč se dvěma hvězdami (Potápěč CMAS P**)

Plně vycvičený potápěč.

Oprávnění:
- potápět se ve volné vodě s držitelem nejméně stejné kvalifikace (Potápěč CMAS P**), - při potápění ve volné vodě doprovázet držitele kvalifikace Potápěč CMAS P* do malých hloubek, - jako rodič, zákonný zástupce nebo jimi pověřená osoba doprovázet při potápění ve volné vodě držitele kvalifikace Potápěč Junior SPČR do malých hloubek, - zastávat funkci jistícího potápěče nebo návodčího, - účastnit se specializačních kurzů.

Vstupní požadavky: 1. Minimální věk 15 let. 2. Uchazeč musí být držitelem kvalifikačního stupně CMAS P* nebo potápěčské kvalifikace jiného systému určené SPČR.

Požadavky k získání kvalifikačního stupně: Vědomosti: Uchazeč musí mít vědomosti v plném rozsahu stupně CMAS P* doplněné o hlubší znalosti - potápěčské fyziky, anatomie a fyziologie, - příčin, projevů a následků nemocí a úrazů spojených s potápěním a jejich prevence, - používané potápěčské výstroje a principů její konstrukce, - správného plánování ponorů včetně volby místa, plánu spotřeby vzduchu, plánu dekompresního postupu a řešení případné krizové situace, - zásad orientace při potápění, - zásad nočního potápění, - zásad záchrany tonoucích a způsobů resuscitace.

Dovednosti: Kromě dovedností vyžadovaných pro kvalifikační stupeň CMAS P* musí být uchazeč schopen - správně používat potápěčskou výstroj za různých podmínek, - vyřešit vzniklou krizovou situaci a zachránit sebe i partnera, - používat dekompresní tabulky pro jednoduché i opakované ponory a provést stupňovitou dekompresi, - používat dekompresní bójku, - používat kompas k orientaci pod vodou, - uskutečnit noční ponor.

Povinné úkony: Uchazeč musí správně provést 1. Skok do vody s maskou a dýchací trubicí v ruce, jejich nasazení a vylití pod vodou. 2. Uplavání vzdálenosti 800 m se základní výstrojí na hladině s následujícím zanořením do hloubky 3 – 5 m a uplaváním vzdálenosti 10 m v této hloubce. 3. Uplavání vzdálenosti 600 m na hladině v kompletní výstroji, z toho 500 m při dýchání pomocí dýchací trubice a 100 m v poloze naznak bez použití dýchací trubice nebo plicní automatiky. 4. Sejmutí, nasazení a vylití masky ve střední hloubce, vyjmutí a rozdýchání plicní automatiky ve střední hloubce. 5. Po výdechu a signálu o nedostatku vzduchu ve střední hloubce uplavat 2 – 5 m k partnerovi a za střídání jedné plicní automatiky předvést řízený výstup včetně vykonání bezpečnostní zastávky. 6. Vynést partnera ze střední hloubky pomocí kompenzátoru vztlaku a táhnout jej po hladině na vzdálenost 25 m. 7. Uvázat dračí smyčku, lodní smyčku, vůdcovský uzel, škotovou spojku a předvést použití karabin. 8. Předvedení resuscitace. 9. Kompletní naplánování opakovaného ponoru včetně spotřeby vzduchu, dekompresních zastávek a plánu řešení krizové situace. 10. Předvést použití dekompresní bójky ve volné vodě. 11. Odečíst azimut zadaného cíle ve vzdálenosti 30 m, v kompletní výstroji se zanořit a pod vodou bez vynoření plavat k tomuto cíli. 12. Absolvovat noční ponor. Povinné úkony pod vodou (s výjimkou bodu 11.) musí uchazeč absolvovat v doprovodu instruktora.

Do udělení kvalifikace CMAS P** musí uchazeč uskutečnit nejméně 20 ponorů s dýchacím přístrojem ve volné vodě za různých podmínek, z toho nejméně 10 do středních hloubek. Vědomosti uchazeče lze prověřit v průběhu výcviku nebo při závěrečných zkouškách písemně nebo ústně. Výcvik vede, hodnocení provádí a kvalifikační stupeň Potápěč CMAS P** uděluje instruktor s kvalifikací nejméně CMAS I**

Potápěč se třemi hvězdami (Potápěč CMAS P***)

Plně vycvičený a zkušený potápěč schopný vést skupinu potápěčů

Oprávnění: - doprovázet při potápění ve volné vodě potápěče všech kvalifikačních stupňů, - doprovázet při potápění ve volné vodě držitele kvalifikace CMAS P* do hloubek větších než 10 m, - doprovázet při potápění ve volné vodě držitele kvalifikace Potápěč Junior SPČR do hloubky maximálně 20 m, - po dovršeni věku 18 let zastávat funkci vedoucího potápěče, - účastnit se specializačních kurzů.

Vstupní požadavky: 1. Minimální věk 16 let. 2. Uchazeč musí být držitelem kvalifikačního stupně CMAS P** nebo potápěčské kvalifikace jiného systému určené SPČR.

Požadavky k získání kvalifikačního stupně: Vědomosti: Uchazeč musí mít důkladné vědomosti o všem, co je vyžadováno na kvalifikační stupeň CMAS P**, a to i pro potápění do velkých hloubek, a dále pak vědomosti - o posuzování a výběru potápěčů pro sestavování dvojic (trojic), - o zásadách a praktickém využití orientace pod vodou, - o zásadách hledání, vyzvedávání a přemisťování předmětů pod vodou, - o zásadách plánování a organizace potápěčské akce většího rozsahu, - o zásadách výběru místa pro potápění podle mapy, přílivových tabulek a povětrnostních podmínek, - o základech plavby s malými plavidly na moři s ohledem na potápění, - o zásadách obsluhy vysokotlakého kompresoru.

Dovednosti: Kromě dovedností vyžadovaných pro kvalifikační stupeň CMAS P** musí být uchazeč schopen - řádně naplánovat ponor skupiny potápěčů ze břehu i z plavidla, - obsluhovat vysokotlaký kompresor při plnění lahví dýchacích přístrojů, - vyřešit vzniklou krizovou situaci, zachránit sebe i partnera ze středních hloubek a postarat se o léčbu.

Povinné úkony: Uchazeč musí správně provést 1. Zanoření se základní výstrojí a vynesení značky z hloubky 10 m. 2. Uplavání vzdálenosti 100 m na hladině se základní výstrojí v časovém limitu do 2 minut, po němž následuje 20sekundový ponor, vynoření, nejvýše 10sekundový pobyt na hladině a ponor do hloubky 3 m. Poslední ponor je spojen s vynesením makety tonoucího a s jejím tažením po hladině na vzdálenost 50 m. 3. Uplavání vzdálenosti 1000 m na hladině v kompletní výstroji při dýchání pomocí dýchací trubice. 4. Odečíst azimut zadaného cíle ve vzdálenosti 50 m, v kompletní výstroji se zanořit a pod vodou bez vynoření doplavat k tomuto cíli s tolerancí ± 2,5 m. 5. Práci s lanem, karabinami a vázání uzlů pod vodou v hloubce 20 – 30 m. 6. Přemístění či vyzvednutí předmětu o hmotnosti 5 – 10 kg pomocí zvedacího vaku. 7. Vynesení partnera z hloubky 20 – 30 m pomocí kompenzátoru vztlaku a jeho tažení po hladině na vzdálenost 50 m. 8. Předvedení resuscitace. 9. Vyplutí s malým plavidlem, proplutí zadané trasy, přistání a vyvázání plavidla. 10. Vyřešení zadaných dekompresních příkladů. 11. Kompletní naplánování opakovaného ponoru skupiny potápěčů včetně plánu spotřeby vzduchu, dekompresního postupu a plánu řešení krizové situace. Povinné úkony pod vodou (s výjimkou bodu 4.) musí uchazeč absolvovat v doprovodu instruktora s kvalifikací nejméně CMAS I**.

Do udělení kvalifikace CMAS P*** musí uchazeč uskutečnit nejméně 50 ponorů s dýchacím přístrojem ve volné vodě, z toho nejméně 20 v hloubkách větších než 30 m. Vědomosti uchazeče lze prověřit v průběhu výcviku nebo při závěrečných zkouškách písemně nebo ústně. Výcvik vede, hodnocení provádí a kvalifikační stupeň Potápěč CMAS P*** uděluje instruktor s kvalifikací nejméně CMAS I**.

Kurzy potápění v systému SPČR

Dětské kvalifikace (Delfín)

SMĚRNICE PRO POTÁPĚNÍ DĚTÍ – SPČR – platné od 1.1. 2003
1. ÚVOD. 1.1. Všeobecná ustanovení.
1.1.1 Směrnice pro potápění dětí platí pro potápěčský výcvik dětí od 8 do 14 let prováděný ve Svazu potápěčů České republiky (SPČR).
1.1.2 Provozovatelem výcviku jsou jednotlivé zemské svazy, kluby registro- vané těmito zemskými svazy a právnické či fyzické osoby k výcviku oprávněné nebo pověřené příslušným zemským svazem.
1.1.3 Zájemci o účast ve výcviku musejí předložit platné lékařské potvrzení své zdravotní způsobilosti k potápění. Dítě ve výcviku nesmí mít lékařskou prohlídku starší 12 měsíců. Dále musí předložit písemný souhlas rodičů nebo zákonných zástupců.
1.1.4 Získané kvalifikační stupně nenahrazují potápěčskou kvalifikaci a umožňují nositeli potápění pouze za doprovodu instruktora vyškoleného pro potápění dětí nebo potápěče kvalifikovaného pro doprovod dětí (doprovodného potápěče) (viz. 1.3.).
1.1.5 Při výcviku musejí být dodržována všechna ustanovení Bezpečnostních směrnic SPĆR. 1.2. Práva a povinnosti zúčastněných stran. Při výcviku jsou platná všechna ustanovení Výcvikových směrnic SPČR týkající se práv a povinností zúčastněných stran.
1.3. Požadavky na instruktora a na doprovodného potápěče.
1.3.1. Vedením výcviku potápění dětí musí být pověřen instruktor s kvalifikačním nejméně stupněm I*.
1.3.2. Potápěč kvalifikovaný pro doprovod dětí (doprovodný potápěč) musí mít potápěčskou kvalifikaci P***.
1.3.3. Doprovodný potápěč je oprávněn potápět se pod dohledem instruktora pro potápění dětí s dětmi s již získanou kvalifikací dětského potápěče. 2 1.3.4. Všichni instruktoři i doprovodní potápěči musí absolvovat speciální školení zaměřené na problematiku potápění dětí, pořádané nebo schválené vedením SPČR.
1.3.5. Instruktor i doprovodný potápěč musí mít lékařskou prohlídku ne starší jednoho roku.
1.3.6. Při prvním ponoru musí být 1 instruktor na každého cvičence. V chráněném vodním prostoru může dohlížet 1 instruktor (doprovodný potápěč) nejvýše na 3 cvičence. Ve volné vodě musí být 1 instruktor (doprovodný potápěč) nejvýše na 2 cvičence.
1.4. Bezpečnostní pravidla.
1.4.1. Pravidla pro ponory.
1.4.1.1. Ponorem se rozumí pobyt pod vodou s dýchacím přístrojem trvající alespoň 10 min. Doporučená doba ponoru je max. 25 min.
1.4.1.2. Hloubková hranice pro potápění dítěte závisí na jeho věku. Maximální hloubky v závislosti na věku a kvalifikačním stupni jsou uvedeny v tabulce 1.
1.4.1.3. Počet ponorů je omezen na nejvýše 2 ponory v 1 dni. Interval mezi ponory by neměl být kratší než 2 hod. Noční potápění se nedoporučuje.
1.4.1.4. Při teplotách vody pod 12 °C je dětem potápění zakázáno. Vždy se důrazně doporučuje upravit dobu ponoru tak, aby nedošlo k prochlazení dítěte.
Tabulka 1. VĚK PRVNÍ PONOR BRONZ STŘÍBRO ZLATO 8-10 let do 2 m do 5 m 10-12 let do 3 m do 5 m do 5 m 12-14 let do 3 m do 5 m do 5 m do 10 m 3
1.4.2. Potápěčská výstroj dětí. 1.4.2.1. Výstroj musí být přizpůsobena dětem a musí být v plně funkčním stavu. Pro potápění ve volné vodě musí být cvičenec vybaven izolačním oblekem a kompenzátorem vztlaku.
1.4.2.2. Plicní automatika musí mít náustek vhodný pro dítě. Izolační oblek musí být dětské velikosti a musí mít v závislosti na teplotě vody odpovídající izolační vlastnosti. Zátěž musí být minimální a bez ostrých hran. Nosič lahví musí vyhovovat stavbě dětského těla.
1.4.3. Potápěčská výstroj instruktora a doprovodného potápěče. Instruktor i doprovodný potápěč musí být vybaven 2 druhými stupni automatiky, z nichž jeden je vhodný pro dítě.
1.4.4. Bezpečnostní pravidla nad vodou.
1.4.4.1. Dohled před ponorem a po ponoru musí zajišťovat instruktor s kvalifikací nejméně I* (viz 1.3.).
1.4.4.2. K povinnostem dohlížejícího instruktora též patří organizace případné první pomoci, zapisování všech údajů týkajících se ponoru ve volné vodě a všech neobvyklých příhod, ke kterým případně došlo.
1.4.4.3. Součástí vybavení by měla být lékárnička, vysokoenergetická strava, a při ponorech ve volné vodě mobilní telefon nebo vysílačka pro přivolání lékařské pomoci.
1.4.5. Výběr místa pro potápění. Lokalita a její přírodní podmínky musí odpovídat potápěčským zkušenostem dítěte. Je třeba, aby místo mělo vhodný vstup do vody.
4 2. KVALIFIKAČNÍ STUPNĚ PRO POTÁPĚNÍ DĚTÍ
2.1. Všeobecná ustanovení.
2.1.1. Kvalifikačních stupňů může být dosaženo během pravidelného výcviku v bazénu, případně po týdenním výcviku ve volné vodě. Minimálně musí cvičenci absolvovat 15 hod. praktického výcviku. 2.1.2. Vědomosti a dovednosti uchazeče o kvalifikační stupně mohou být posuzovány buď v průběhu výcviku, nebo formou závěrečných zkoušek, avšak zásadně musejí být splněny všechny požadavky na příslušný kvalifikační stupeň (viz ustanovení 2.2. – 2.6. těchto směrnic). Toto posouzení musí provést ten instruktor, který kvalifikační stupeň uchazeči udělí. 2.1.3. Chráněným vodním prostorem se rozumí vodní prostor s malou hloubkou, v němž je možno neustále dozírat na cvičence a v případě nebezpečí okamžitě zasáhnout (např. bazén). Volnou vodou se rozumí každý vodní prostor, který nelze považovat za chráněný.

2.2. Kvalifikační stupeň “Bronzový delfín”.

Charakteristika: Dětský potápěč schopný potápět se za použití potápěčské výzbroje do maximální hloubky 5 m za doprovodu oprávněného instruktora (viz 1.3.). Vstupní požadavky: 1. Minimální věk 8 let. 2. Uplavat na hladině libovolným stylem vzdálenost 50 m. Požadavky na stupeň: Vědomosti: Uchazeč musí mít základní znalosti a) o zásadách bezpečného potápění; b) o používání a údržbě potápěčské výstroje; c) o běžných druzích vodních živočichů a rostlin. Dovednosti: Uchazeč musí být schopen a) správně zkompletovat, obléci a používat potápěčskou výstroj; b) bezpečně vstoupit do vody; c) vyrovnávat při ponoru tlak v tělesných dutinách; 5 d) udržovat kontakt se svým partnerem; e) umět řídit svůj vztlak za použití kompenzátoru vztlaku; f) vylít pod vodou vodu z masky; g) předvést vyjmutí náustku a rozdýchání automatiky pod vodou; h) používat základní potápěčské signály. Průběh výcviku: Výcvik probíhá v chráněném vodním prostoru, a může být dokončen ve volné vodě. Hodnocení: Udělení kvalifikačního stupně provádí instruktor nejméně I* (viz 1.3.).

2.3. Kvalifikační stupeň “Stříbrný delfín”.

Charakteristika: Dětský potápěč schopný potápět se za použití potápěčské výzbroje do maximální hloubky 5 m za doprovodu oprávněného instruktora (viz 1.3.) ve volné vodě. Vstupní požadavky: 1. Držitel kvalifikačního stupně “Bronzový delfín”. 2. Minimální věk 10 let. 3. Uplavat na hladině libovolným stylem vzdálenost 100 m. Požadavky na stupeň: Vědomosti: Uchazeč musí mít základní znalosti a) o výběru vhodného místa k potápění; b) o působení tlaku na potápěče; c) o ochraně přírody a vodního prostředí. Dovednosti: Uchazeč musí být schopen a) orientovat se pod vodou z hlediska hloubky a pozice; b) sundat si pod vodou masku a dýchat bez masky; c) otevřít pod vodou oči bez masky; d) dýchat pod vodou z instruktorovy automatiky a společně se bezpečně vynořit na hladinu; 6 e) uvědomovat si vzdálenost k hladině, kontrolovat hladinu před vynořením; f) vynořit se bez masky; g) uplavat na hladině 20 m s výstrojí při dýchání z plicní automatiky a dýchací trubice. Průběh výcviku: Výcvik probíhá v chráněném vodním prostoru, a musí být dokončen ve volné vodě. Hodnocení: Udělení kvalifikačního stupně provádí instruktor nejméně I* (viz 1.3.).

2.4. Kvalifikační stupeň “Zlatý delfín”.

Charakteristika: Dětský potápěč schopný potápět se za použití potápěčské výstroje do maximální hloubky 10 m za doprovodu oprávněného instruktora (viz 1.3.) ve volné vodě.
Vstupní požadavky:
1. Držitel kvalifikačního stupně “Stříbrný delfín”.
2. Minimální věk 12 let.
3. Uplavat na hladině libovolným stylem vzdálenost 200 m.
Požadavky na stupeň:
Vědomosti:
Uchazeč musí mít základní znalosti
a) o úloze vztlaku při potápění;
b) o anatomii ucha a dýchacího ústrojí;
c) o předcházení barotraumat středního ucha, plic a očí; o vodním prostředí, ve kterém se potápí, o jeho obyvatelích a jejich chování.
Dovednosti: Uchazeč musí být schopen
a) ošetřit svou výstroj po ponoru;
b) sledovat pod vodou počínání partnera, v případě neobvyklého chování upozornit instruktora;
7 c) rozpoznat chyby, jichž se partner dopouští, a poradit mu;
d) poskytnout dopomoc unavenému partnerovi.
Průběh výcviku: Výcvik probíhá v chráněném vodním prostoru, a musí být dokončen ve volné vodě.
Hodnocení: Udělení kvalifikačního stupně provádí instruktor nejméně I* (viz 1.3.).

Potápění ze člunu

2.5 Specializace “Potápění ze člunu”.


Charakteristika: Dětský potápěč schopný potápět se za použití člunu.
Vstupní požadavky: 1. Držitel kvalifikačního stupně “Stříbrný delfín”, nebo probíhající výcvik na tento stupeň.
2. Minimální věk 12 let.
Požadavky na stupeň:
Vědomosti: Uchazeč musí mít základní znalosti o vlivu proudu, vln a větru na vstup do vody i na návrat na člun.
Dovednosti: Uchazeč musí být schopen
a) zkontrolovat hladinu a vstoupit do vody pádem nazad;
b) uvolnit místo dalším potápěčům;
c) udržet se ve skupině u člunu;
d) sestoupit podél kotevního lana hlavou i nohama napřed;
e) odložit a předat obsluze člunu zátěžový opasek i dýchací přístroj;
f) vylézt na člun;
g) uvázat základní uzly.
Průběh výcviku: Výcvik probíhá ve volné vodě za dobrých povětrnostních podmínek i viditelnosti. Maximální hloubka je 5 m.
Hodnocení: Udělení specializace provádí instruktor nejméně I* (viz 1.3.). Specializace nemusí být součástí kvalifikace, ale může být získána současně.

Potápění z lodi

2.6 Specializace “Potápění z lodi”.


Charakteristika: Dětský potápěč schopný potápět se z lodi (potápěčská nebo rybářská loď, výsadkové plavidlo).
Vstupní požadavky: 1. Držitel kvalifikačního stupně “Stříbrný delfín”, nebo probíhající výcvik na tento stupeň.
2. Minimální věk 12 let.
Požadavky na stupeň:
Vědomosti: Uchazeč musí mít základní znalosti
a) o vlivu proudu, vln a větru na vstup do vody i na návrat na člun;
b) o lodi a umístění výzbroje a místa pro vstup do vody;
c) pojmech příď, záď a zakotvení.
Dovednosti: Uchazeč musí být schopen
a) udržet kázeň a pořádek ve svých věcech;
b) řídit se pokyny kapitána;
c) zkontrolovat hladinu a na povel instruktora vstoupit do vody skokem vpřed;
d) uvolnit místo dalším potápěčům;
e) udržet se ve skupině u lodi;
f) sestoupit podél kotevního lana
hlavou i nohama napřed;
g) vystoupit na loď po schůdcích s plnou výstrojí;
h) sundat výstroj a uložit ji;
i) uvázat základní uzly.
Průběh výcviku: Výcvik probíhá ve volné vodě za dobrých povětrnostních podmínek i viditelnosti. Maximální hloubka je 5 m.
Hodnocení: Udělení specializace provádí instruktor nejméně I* (viz 1.3.). Specializace nemusí být součástí kvalifikace, ale může být získána současně.

Další specializační kurzy

Potápění v suchém obleku

Specializace “Potápění v suchém obleku”.


Charakteristika: Potápěč schopný se bezpečně potápět v suchém obleku.
Vstupní požadavky: CMAS P* nebo ekvivalentní.
Minimální věk 14 let.
Požadavky na stupeň:
Vědomosti: Uchazeč musí mít základní znalosti o:
a) Typech obleků;
b) Charakteristických rysech jednotlivých typů;
c) Dovednosti: Uchazeč musí být schopen
a) Pečovat o oblek;
b) Obléknout a svléknout oblek, včetně připojení hadic středotlaku;
c) Vyřešit nouzové situace
Průběh výcviku: Výcvik probíhá na bazénu a ve volné vodě za dobrých povětrnostních podmínek i viditelnosti.
Hodnocení: Udělení specializace provádí instruktor nejméně I** (viz 1.3.). Specializace nemusí být součástí kvalifikace, ale může být získána současně.

TRPIŠ

TRadiční PIŠ....

Vstupní podmínky Minimální věk 18 let, P* nebo ekvivalentní.
Náplň kurzu: Schopnost konzumace perlivých nápojů pod hladinou bez kontaminace daného nápoje okolní (povětšinou slanou) vodou.
Rozsah kurzu: 1 teoretická lekce a 1 ponor.
Kvalifikaci uděluje komise zakladatelů kurzu či pověřených zkušených absolventů, složená alespoň z 1, resp. 3 členů.

Pokročilé využití počítače

specializace Computer - Pokročilé využití počítače

Vstupní podmínky Minimální věk 10 let.
Náplň kurzu: Kurz je určen k rozšíření znalostí při používání potápěčského počítače.

Potápění se skútrem

specializace Potápění se skútrem

Vstupní podmínky Minimální věk 14 let, kvalifikace P* nebo ekvivalentní.
Náplň kurzu: Absolvent kurzu se naučí používat podvodní skútr(y), seznámí se s provedením různých typů, plánováním, technikami ovládání, problémy a riziky při používání skútrů ve volné vodě.
Rozsah kurzu: Jsou předepsány dva ponory.