CERMAKS
ČTI TATO VAROVÁNÍ
Skripta zřejmě poběží na mediawiki, prozatím jen náhledy textů, které budou dostupné veřejnosti
Účel textu: úvodní strana Rizik pro Skripta CERMAKS.COM
Rizika při potápění (jednoduchá opakovací verze v rámci kurzu P*)
Potápění je pro nás pobyt v neznámém a popravdě mnohdy nepřátelském prostředí.
Jakkoliv nádherné, snadné a pohodové jsou ponory, kdy vše jde jak má. Avšak je zde několik nebezpečí, která je nutno znát a pokud možno předem je vyloučit. Ne vždy je to možné. Kupříkladu, pokud cíleně potápíte za žraloky, nelze riziko napadení nikdy vyloučit, jen omezit – viz dále.
Zde je VELMI stručný přehled nebezpečných situací, které nám pod vodou hrozí.
(Tento přehled není v žádném případě vyčerpávající!)
Člověk je pod vodou závislý na dodávce vzduchu:
- Je zde tedy nebezpečí ztráty tlaku dýchacího média v zásobníku (tlakové láhvi) - většinou vlastní nepozorností.
- Riziko tzv. zamrznutí automatiky, kdy v chladných vodách plicní automatika buď přestane dodávat vzduch, nebo naopak začne dávat přebytečné množství (freeflow).
- Riziko náhodného zavření tlakové láhve hrozí většinou v prostředí jeskyní či pod ledem.
- Pokud se dostanete do blízkosti ploutví vašeho partnera či příliš velikého sumce, je zde možná ztráta či zaplavení druhého stupně plicní automatiky (to je ten díl, který držíme v ústech).
- Zaplavení masky potápěče je standardní situace, nicméně necvičenému jedinci se může stát, že vdechne vodu nosem a je na problém zaděláno…
Další, popravdě ještě nebezpečnější, je skutečnost, že při potápění máme v plicích stejný tlak vzduchu jako je tlak okolní vody, a tedy je v našem těle přítomen plyn v množství větším nežli na hladině. Je přítomen v dutinách dýchacích cest (plíce, dutiny v hlavě, střední ucho a podobně). Stlačování či rozpínání uzavřeného plynu může způsobit nevratná poškození tkání. Příklady barotraumat (poškození tkání vzniklá změnou tlaku) zahrnují:
- Barotrauma očí z podtlaku (nalepená maska na obličej, nefouknutí do masky při ponořování).
- Barotrauma uší (nevyrovnání tlaku ve středouší a následné poškození bubínku, příp. vnitřního ucha).
- Barotrauma vedlejších dutin (čelní, nosní apod.) - hlavně při rýmě.
- Barotrauma plic z podtlaku či přetlaku (velmi nebezpečné, emfyzém, plicní pneumotorax, embolie, atp.).
Hlavní zásadou je nechodit přes bolest (dutiny, uši) a vždy klidně a pravidelně dýchat, nebo cestou nahoru vydechovat (pokud nemohu pravidelně dýchat).
Nejen v dutinách je přítomen plyn v nadbytečném množství. Při pobytu ve vyšším tlaku se odpovídajícím způsobem sytí naše tkáně (krev, nervy, svaly, kosti, šlachy). Při cestě zpět na hladinu může nastat situace, kdy se naše tkáně přesytí a na místo, aby rozpuštěný plyn předával krví do plic a odtud ven z těla, začnou se tvořit bublinky (jako když rychle otevřeme šumivý nápoj) a tyto bublinky začnou v našem těle zlobit. Ucpou, utlačí či roztrhají tkáně, ve kterých budou přítomny. Souhrnný název pro nemoci způsobené přebytkem plynu ve tkáních je: dekompresní nemoc, kesonová nemoc (poprvé byla prozkoumána u dělníků pracujících v Kesonech - potápěčských zvonech).
Příznaky a místa, kde mohou bublinky působit, je mnoho (v podstatě celé tělo) - pro připomenutí jmenujme
- kožní formu dekompresní nemoci
- svalově kosterní
- nervovou
- plicní formu dekompresní nemoci
Pro vyloučení rizika dekompresních nehod je třeba ponory plánovat a dodržovat výstupovou rychlost i případné zastávky, nezbytné pro vyloučení přebytečného plynu z těla.
Další velkou skupinou (nicméně mnohem vzácnější a většinou mnohem méně závažnou) - je útok vodního predátora (žralok, muréna) a případné setkání s jedovatými živočichy (perutýn, některé medúzy, žahavý korál). Vyloučit riziko požahání jedovatými živočichy je většinou snadné:
- Postačí - chovat se ve vodě slušně, jako návštěvník ve vodním království,
neválet se ostatním živočichům po zahrádce,
jemně a decentně se vznášet okolo…a
nesahat na neznámé tvory.
Vyloučit riziko napadení žralokem vyžaduje dodržování dalších pravidel, (pokud tedy nechcete oželet ten úžasný pocit, když si vás tento tvor (paryba) - větší nežli vy - připluje prohlédnout, obhlédnout… Ano, jsou zvědaví…a nebezpeční.
Ponory s velkým bílým žralokem většinou vyžadují, aby byl potápěč uzavřen v kleci (taková obrácená ZOO).
Ponory se žralokem bělocípým, které zažijete kupř. v Egyptě, se od běžného potápění liší polohou těla - potápěč stojí ve vodě, aby vypadal větší a nepřipomínal rybu či tuleně, nepanikaří a i při zdánlivém útoku je v naprostém klidu (ryba velmi dobře cítí vibrace i elektrické napětí ve vodě, stejně tak velmi dobře cítí krev).
Platí naprostý zákaz fyzického kontaktu s těmito tvory, jakmile totiž žralok zjistí, že jsme měkcí, stáváme se jejich potenciálním cílem.
JJC
-
-
-